diş çekimi
0

Modern diş hekimliğindeki tüm gelişmelere rağmen çeşitli nedenlerle dişin çekimi kaçınılmaz olabilir. Bazen yapılacak tel tedavisi (ortodontik tedavi), bazen yapılmak istenen protez nedeniyle diş çekimi planlanabilir.

Diş Çekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Apseli Diş Çekilebilir Mi?

Apse varlığında ilk yapılacak şey boşalmasını sağlamaktır. Diş çekimi, yapılacak küçük bir kesi veya kanal tedavisi bunun için kullanılabilecek yöntemlerdir. Diş çekimi sonrası iltihabın kana karışıp sistemik risk oluşturabileceği tablolar yoksa ve sağlıklı bir anestezi sağlanabiliyorsa apseli dişler çekilebilir.

Diş Çekimi Öncesi Antibiyotik Gerekli Mi?

Hastanın özel bir sağlık sorunu yoksa diş çekimi antibiyotik kullanımı gerektirmez. Ancak sağlık sorununa bağlı olarak işlem öncesi tek doz, işlem öncesi birkaç gün veya işlem sonrası birkaç gün antibiyotik kullanılabilir.

Diş Çekimi Öncesi Neler Yapmalıyım?

Hekim mevcut sağlık durumu, düzenli kullanılan ilaçlar hakkında bilgilendirilmeli. Rutin kullanılan ilaçlar aksatılmamalıdır. İşlemden en az bir saat önce yemek yenmiş olmalı. Hasta işlem günü rahat kıyafetler tercih etmeli, işlem sonrası dinlenebileceği bir gün için randevu oluşturulmalıdır.

Dişim Çekilirken Ağrım Olacak Mı?

Kullanılan kimyasalların tadı, işlem sırasında duyulan sesler ve uygulanan kuvvetler hastanın kaygılanmasına sebep olsa da diş çekiminde kullanılan lokal anestezikler işlemin ağrısız gerçekleşmesini sağlar.

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Diş çekimini izleyen 20 dakika süresince yerleştirilen tampon ısırılmalıdır. 20 dakikadan daha uzun veya daha kısa süre ağızda tutulmamalıdır. Tampon çıkarılırken de dahil 24 saat tükürülmemeli, emme hareketi yapılmamalıdır. Dil veya parmakla yara yerine dokunulmamalıdır. 2 saat yemek yenmemeli,24 saat küçük parçalı gıdalar, alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri tüketilmemeli, tütün ürünleri içilmemelidir. Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalı, çok sıcak yerlerde kalınmamalıdır. Varsa dikişlerin alınması veya yara yeri kontrolü için oluşturulan randevu aksatılmamalıdır. 24 saat sızıntı şeklinde kanama olmasının normal olduğu unutulmamalı, ağrı kesici gerekirse aspirin ve türevleri harici bir ağrı kesici kullanılmalıdır.

Çekim Sonrası Ağrım Normal Mi?

Sorunsuz geçen çekimlerde bile işlem sonrası 24 saat kabul edilebilir miktarda (ağrı kesici ile kesilebilecek kadar) ağrı beklenir. Ağrı daha şiddetli olursa hekim bilgilendirilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?