0

Diş Taşı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Diş taşı, yetersiz ağız hijyenine bağlı temizlenmeyen mikrobiyal dental plağın tükürük içeriğindeki mineralleri yapısına katmasıyla oluşan sert oluşumdur. Varlığı diş eti hastalıklarına sebep olur.

Düzenli Diş Taşı Temizletmeli Miyim?

Diş taşının düzenli oluşması ağız hijyenindeki bir eksikliğe işaret eder. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra doğru ağız bakımı alışkanlıkları oluşup oluşmadığı kontrol edilmeli, yeniden oluşması önlemelidir.

Diş Taşı Temizletmek Zararlı Mı?

Diş taşı, diş ve diş eti sağlığını tehdit eden patolojik bir oluşum olduğu için tespit edildiğinde temizlenmesi şarttır. Hastaların tekrar oluşumunu engelleyecek şekilde hijyen alışkanlıklarını iyileştirerek diş taşı temizletmek zorunda kalmaması mümkündür.

Diş Taşı Temizletmek Ağrılı Bir İşlem Mi?

Diş taşı temizliği, çok ilerlemiş diş eti hastalıkları haricinde ağrılı bir işlem değildir. İşlemin ağrılı olacağı vakalarda anestezi yapılarak diş taşı temizliği yapılabilir. İşlemi izleyen 24 saat soğuk hassasiyeti normal kabul edilir.

Diş Taşı Temizletmek Diş Eti Çekilmesine Neden Olur Mu?

Diş taşı bulunan bölge başarılı temizlenemediği için diş etinde şişlik, kızarıklık ve zamanla çekilmeye sebep olur. Gecikmeden diş taşı temizliği yapılması, diş etinde oluşacak bu harabiyeti önleyerek diş eti çekilmesine engel olur.

Diş Taşı Temizliği Kanamalı Bir İşlem Mi?

Diş etindeki sıkıntının derecesine bağlı olarak diş taşı temizliğinde kanama normaldir. İşlem sonrası 20 dk kadar sızıntı şeklinde kanama görülebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?