estetik dolgu
0

Kompozit Bonding Nedir?

Kompozit bonding, rengi, şekli veya pozisyonu sorunlu ön dişlerin estetik beyaz dolgu malzemeleri kullanılarak düzeltildiği kozmetik bir diş hekimliği işlemidir.

Bonding, yapısal renk bozukluğu olan, kırık, hafif çapraşık veya aralıklı ön dişlerin düzeltilmesinde porselen kaplamalara alternatif olarak uygulanabilir. Porselen kaplamalara göre dişlerde hasar oluşturmaması nedeniyle minimum invaziv bir yöntemdir ve daha ekonomiktir. Diş hekimi, kompozit (estetik) dolgu maddesi aracılığıyla sorunlu ön dişlere arzu edilen estetik görünümü kazandırır. Porselen kaplamalara kıyasla daha kısa sürede uygulanabilir, genellikle tek seansta bitirilir. Tamiri veya yenilemesi kısa sürede kolaylıkla yapılabilir.

Kompozit dolgu malzemesi doğal diş dokusu veya porselen kadar dayanıklı değildir. Ön dişlere yapılan estetik dolgu üzerine çok yük gelirse dolgular kolayca çatlayabilir, kırılabilir veya dişten tamamen ayrılabilir. Kişinin ağız hijyenine ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, zamanla dolgu maddesinin yapısında bozulmalar veya renk değişikliği meydana gelebilir. Örneğin asitli içecekler dolgu malzemesinin dişe bağlanmasını bozabilir; çay, kahve, sigara gibi boyayıcı maddeler estetik dolgularda hızlı renk değişimine neden olabilirler. Düşük dayanıklılık ve renk değişimi nedeniyle birkaç yıl aralıklarla tamir veya yenileme gerektirebilirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?