flor
0

Flor Nedir?

Flor dişlerin yüzeyinde bir tabaka oluşturarak diş minesini daha sert ve çürüklere dayanıklı hale getirmesi nedeniyle diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Flor kemiklerimizde ve dişlerin yapısında bulunmaktadır. Bunun dışında doğada suda, toprakta, bitkilerde, kayalarda ve havada bulunmaktadır.

Flor çürüklerin önlenmesine yardımcıdır. ABD ve birçok Avrupa ülkesinde içme sularının içerisine çok az miktarlarda konularak çürüğün önlenmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizde böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Çocuklarda Diş Floru 

Flor diş macunları ve ağız gargaralarının içerisinde bulunmaktadır. Diş hekimleri, çocuk hastaların çürüğe olan yatkınlıklarına göre 3 veya 6 aylık aralıklarla vernik veya cila şeklinde flor uygulaması yapmaktadır.

Düşük dozlardaki flor çürüğün önlenmesinde oldukça etkilidir ve bilinenin aksine sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak çok yüksek konsantrasyonlarda flora uzun süre maruz kalınması diş ve iskelet yapısında bazı problemlere yol açabilir. Bu, içme suyunda çok yüksek flor bulunması durumunda gözlenebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?