implant
0

İmplant Nedir?

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.

İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

İmplant Herkese Yapılabilir Mi?

Genel sağlık durumu müsaade eden her hastaya implant yapılabilir. Sistemik hastalığı olan hastalarda ilgili hekimlerle konsültasyonlar yapılarak implant planlanabilir.

Diş Çekilir Çekilmez İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekimi yapılır yapılmaz implant yerleştirilebileceği gibi vakaya göre birkaç ay beklendikten sonra da implant yapılabilir.

İmplant Yapılırken Canım Yanar Mı?

Lokal anestezi altında yapıldığı için implant işlemi sırasında hasta ağrı hissetmez.

İmplant Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

İmplant işlemini takiben hekimin tavsiye ettiği sürece tampon ağızda tutulur. Sonrasında 24 saat tükürmemek, sigara ve alkol kullanmamak, dil veya parmakla yara yerini kurcalamamak gerekir. Yumuşak gıdalarla beslenmek, yara yerini nazikçe temizlemek gerekir. İşlem sonrası soğuk kompres ödemi azaltacaktır. Hekimin vereceği reçete uygulanmalı, beklenmeyen bir durumda hekim haberdar edilmelidir. Bir hafta sonra yara yeri kontrolü ve dikişlerin alınması için hekim ziyaret edilmelidir.

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer?

Yerleştirilecek implant sayısına ve varsa yapılacak ek işlemlere göre süresi değişmekle birlikte asgari yarım saat sürecek bir işlemdir.

Proteze Ne Zaman Başlanır?

İmplant yerleştirildikten sonra proteze başlamak için farklı protokoller vardır. Hemen aynı gün geçici protez takılabildiği gibi yaklaşık 3 ay bekleyip sonrasında protez yapım aşamasına geçilebilir.

İmplant X-ray Cihazlarında, MR, Tomografide Sorun Yaratır Mı?

İmplantlar titanyumdan yapıldığı için güvenlik için kullanılan cihazlarda sorun yaratmaz. MR ve tomografi gibi görüntüleme tekniklerinde probleme neden olmaz.

İmplantın Ömrü Ne Kadar?

Doğru bir cerrahi planlama ve başarılı bir protez sonrası gereken hijyen sağlandığında implant üstü protezler uzun yıllar hizmet verebilir. Elbette 6 aylık rutin kontroller aksatılmamalı, temizliği hekimin tavsiye ettiği şekilde yapılmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?