kompozit beyaz dolgu
0

Kompozit Beyaz Dolgu Nedir?

Kırık, çürük, travma gibi nedenlerle diş sert dokularında bozulma veya kayıplar yaşandığında estetik, fonksiyon ve konuşma kaybını yerine koymak için dolgu maddeleri kullanılır. Geçen yıllar içerisinde kompozit dolgular diğer dolgu maddelerine üstün hale gelmiş, bir çok vakanın çözümünde ilk akla gelen seçenek olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Estetik Dolgu Hangi Dişlerde Kullanılır?

Dişin bulunduğu bölge ayırt edilmeksizin estetik dolgu tüm dişlerde kullanılabilir. Ön bölgede daha iyi estetik sonuç için farklı renklerde kompozit dolgular tabakalar halinde kullanılabilir. Arka dişlerde ise artan çiğneme kuvvetlerine dayanacak şekilde hazırlanıp yerleştirilmesi önem kazanır.

Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Başarılı bir şekilde tamamlanmış kompozit dolgu, düzenli kontroller aksatılmazsa uzun süre hizmet eder. Ağız hijyeni iyi olmayan vakalarda diş eti problemleri, yeni diş çürükleri dolgunun ömrünü olumsuz etkiler.

Dolgu Yapılırken Ağrım Olur Mu?

Çürük temizleme, lokal anestezi ile yapıldığı için ağrılı bir işlem değildir. İşlem sonrası anestezinin etkisi geçtiğinde, çürüğün derinliğiyle orantılı bir ağrı ilk 24 saat için normal kabul edilir. Derin çürükler restore edildiğinde, takip eden 3 hafta soğuk hassasiyeti olabilir.

Dolgudan Sonra Ne Zaman Yemek Yiyebilirim?

İşlem sona erdiğinde dolgu fonksiyona hazır olsa da anestezinin etkisi geçmeden çiğnemek önerilmez. Dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokular anestezi devam ederken çiğnemeye çalışılırsa ısırılabilir.

Estetik Dolgumda Renklenme Var, Normal Mi?

Estetik dolgular iyi cilalanmadığı durumlarda kısa dönemde renk değişikliği olabilir. Kısa bir cila işlemi ile dolguyu yenilemeden estetik sorun çözülebilir. Beslenme alışkanlıklarına bağlı uzun dönem renklenmelerinde ise yüzeysel bir renk değişikliği olmadığı için yeni bir dolgu yapmak gerekebilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?