süt dişleri kaplanır mı
0

Çürük veya travmaya bağlı olarak, dolgu ile tedavi edilemeyecek düzeyde madde kaybı olan dişlerin tedavisinde kuron uygulamaları kullanılır. Halk arasında kaplama olarak bilinen kuron tedavisi, çocuklarda da uygulanabilir ancak yetişkin kuron tedavisinden farklıdır. Çocuklarda uygulanan kuronlar süt dişleri için üretilmiş prefabrike (hazır) kuronlardır. Diş üzerinde birtakım hazırlıklar sonrası kuron aynı seansta dişe uygulanır.

Malzeme çeşidine göre 2 tip kuron vardır: paslanmaz çelik kuronlar ve zirkonyum kuronlar. Paslanmaz çelik kuronlar uzun yıllardır çocuk diş hekimliğinde uygulanmaktadır. Uygulaması kolay ve dayanıklı olduğu için arka dişlerde güvenle kullanılır. Gri renkli olduğu için ön dişlerde kullanılmaz. Zirkonyum kuronlar ise artan estetik beklenti sonucu çocuk diş hekimliğinde yer edinen güncel bir uygulamadır. Doğal diş rengindedir, ön ve arka dişlerde kullanılabilir.

Süt dişlerinin düşme zamanı geldiğinde bu dişlere uygulanan kuronlar da dişle birlikte düşecektir. İlave bir işleme veya çıkarılmasına gerek yoktur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TürkçeEnglishFrançaisDeutschРусский
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?